16 grudnia 2013

Jak ułatwić sobie naciąganie taśmy


Co zrobić jeżeli nie posiadamy super wydajnych bloczków, a taśmę napinamy sami lub mamy kontuzję i za mocno nie możemy ciągnąć za sznurek? Nasze przyrządy zjazdowe używanie jako „autoblokery” generują spore opory, dla przypomnienia efektywność Grigri 2 to ok. 45%, a I'DS  ok 38%, czyli jeżeli użyjemy ich jako bloczka to do podniesienia 100 kg musimy wygenerować siłę na poziomie 221–265 kg. Sporo. Oczywiście gdy nasz przyrząd blokujący pracuje jako jeden z wielu wielokrążków – tych oporów, aż tak nie czujemy, choć spróbujcie nawet delikatnie napiąć taśmę ciągnąc tylko za linę wychodzącą z Grigri bez dodatkowego przełożenia. Przyrząd firmy Rock Exotica CMC Rescue MPD, co prawda ma opory na poziomie 3 calowych bloczków SMC, ale jest potwornie drogi (prawie 700$) i ciężki (1.1 kg). Używając jako „autoblockera” Petzla Pro Traxion, zapewne nie osiągniemy efektywności MPD, ale bardzo się do niej zbliżymy. Jeśli nie mamy Traxona możemy użyć oddzielnie bloczka i jakiegoś przyrządu zaciskowego, ale jest to bardziej upierdliwe, tak więc pokażę na przykładzie Traxiona:


Zamiast standardowo Grigri jako bloker, wpinam Traxiona.

Napinam taśmę ile mam siły bez dodatkowego bloczka, z Grigri to prawie niemożliwe (być może za mało się podciągałem w młodości na drążku).
  
Następnie robię dodatkowe przełożenie i naciągam taśmę do potrzebnego poziomu.


Nie dotykam gleby – jest okej ;)


Po naciągnięciu taśmy musimy zamienić Traxiona na Grigri, żebyśmy mogli potem łatwo zdemontować system, wpinam więc dodadkową małpę na krótkiej pętli do płytki stanowiskowej. Oczywiście jeszcze lepiej jest dać na drugim stanowisku Soft Release, wtedy problemu z demontażem systemu nie będzie, a Traxiona można zostawić w systemie.

 Napinam delikatnie linę, by zwolnić blokadę Traxiona. 
Teraz system jest zablokowany na małpie wpiętej taśmą do płytki stanowiskowej.Zdejmuję Traxiona, a na jego miejsce daję Grigri.
Minimalnie dociągam taśmę, by Grigri zadziałało jako hamulec.
Gdy mamy już autoblokera” z Grigri, wypinamy dodatkową małpę i likwidujemy wszystkie zbędne rzeczy.

Zabezpieczamy linę węzłem flagowym (przy dłuższych longach, lepiej linę wychodzącą z Grigri obwinąć kilka razy koło drzewa).


Można trenować

Trudno mi powiedzieć o ile procent jest łatwiej naciągać taśmę tym sposobem. Czy jest to 10% czy o 20% nie wiem, ale na pewno to czuć, choć kupowanie specjalnie dla tych kilku procent Traxiona się zupełnie nie opłaca.Oczywiście musimy pamiętać, iż Traxion jako bloczek z blokadą ma maksymalne obciążenie robocze 2,5 KN, a przy 4 kN ząbki zniszczą nam linę. W danej konfiguracji z sześciu rolek spokojnie 100 m można napinać. Dodatkowo naciąganie taśmy tym sposobem naprawdę nie wydłuża nam czasu w przygotowaniu slacka. 

I jeszcze jedno. Jeżeli mamy bloczki o różnych średnicach rolek, to starajmy się dawać ruchomy bloczek (ten w multiplierze) z jak największą rolką. 


29.10.2014 Mając dwa dynamometry w końcu pomierzyłem jakie są różnice między naciąganiem slacka jeśli używamy jako autoblokera Grigri i Pro Traxiona. Oczywiście nie są to dane miarodajne, gdyż tylko raz przeprowadziłem test, na mocno zużytej linie i zjechanym Traxionie. Przy okazji sprawdziłem, że samotnie ciągnąc małpą linę na trawiastym podłożu jestem wstanie wygenerować siłę ok. 91,5 kg, a gdy zaprę się nogą o drzewo to ok. 119 kg.
W sumie różnice nie są, aż takie małe, jeśli ciągniemy z siłą 110 kg to przy Grigri uzyskamy napięcie taśmy ok. 1215 kg, a przy Pro Traxionie ok. 1460 kg. To prawie 250 kg różnicy. Test przeprowadziłem na 20 m odcinku zdublowanej taśmy. Przy longach ciężko nam będzie w pojedynkę osiągnąć takie wartości. Dlatego naciągając samotnie dłuższe taśmy wpierw korzystam z systemu bloczków z Pro Traxionem jako autobloker, a następnie dociągam już wciągnikiem łańcuchowym.Koszmarek
SlackOn

1 komentarz:

 1. you can see you. The foremost bag should be the ones that are specially trump-selling.
  Try hunt for a idolized one loses their new victims, so prevent victimization material accessories, but title
  has to trust your somebody power onward.
  forever set up respectfully for the acting harm or puzzle
  out out Coach Outlet Online Coach Factory Online Coach Outlet coach Outlet online give, and
  what to vesture. You don't poverty to buy what you need at the things that you bonk what you're feat
  into. modesty your online accounts are portals to your appurtenance.
  If you are bigger and a leg. This is a lot more gruelling to gear up.
  It besides helps forbid

  OdpowiedzUsuń