Хайлайф след 40-те
За първи път видях слаклайн през 2010 г. от мой приятел алпинист след завръщането му от Патагония, където заради лошото време вместо да катери, ходил по лента в лагера. Тогава не успях да направя и една крачка, но не се отчаях, а точно обратното – заинатих се и бързо си набавих собствен слаклайн инвентар. След няколко тренировки постигнах напредък. Съпругата ми каза, че това е хубав пилатес (каквото и да означава това), а за мен беше просто готино допълнение към катеренето. След известно време попаднах в интернет на видеоклип с Дийн Потър, който ходи по лентата без осигуровка на височина 880 м в Йосемити. После гледах и „The Line” с поляка Ян Галек. Тогава си казах: „Човече, като започваш на 40, едва ли ще станеш шампион, но нищо не пречи да опиташ”.
Пловдив |
Триклайнът не ме привлече. Лонглайнът след известно време просто ми стана скучен, а и изискваше големи инвестиции в екипировката, за да могат да се опъват по-дълги ленти. Докато хайлайнът има в себе си „онова нещо” – странната тръпка, която обичам в катеренето. Ще кажете какъв е проблемът, ако в парка минавам 120-метров лонглайн, да мина и по 30-метрова лента на височина? Все пак катеря от 25 години и 40-метрова пропаст няма да ме впечатли. Точно това си и мислех, докато набивах болтовете за първия си хайлайн в скалите край Бряновщица. Колко голямо беше учудването ми, когато, след като се вързах с осигурителното въже и седнах върху лентата, тялото отказа да ми служи. Всичко ми трепереше, краката ми станаха като от памук, а „долната част на гърба” – от олово. Не успях да се изправя върху лентата, да не говорим да почна да ходя по нея. През главата ми мина ужасна мисъл: „Пич, май не ставаш за това”. Въпреки многото опити трябваше да се откажа. Все пак и неуспехите имат добри страни – карат ни да работим по-интензивно и точно благодарение на тях не лежим на старите си лаври, а се развиваме, постигайки своите цели.
Моят първият хайлайн „Сатурн 10” |
Повратна точка за мен беше краят на 2010 г., когато успях да мина своя първи 25-метров хайлайн „Сатурн 10” край Пловдив. Такова чувство на радост и задоволство съм изпитвал само в планината след изкатерване на труден тур с „приключения” на границата на моите психо-физически възможности. Това чувство ще ми остане за цял живот.
![]() |
Павел прави първият си трик на хайлайн „Швепс” |
Междувременно в парк във Варшава се запознах с Павел – млад катерач, чиято страст към катеренето се съчетава с интерес към слаклайна. Имаме 22 години разлика и всеки път, когато тренираме заедно, хората ни питат дали сме баща и син. И двамата живеем във Варшава и България ни е далече, но през 2011 г. успяхме два пъти да дойдем насам – през май и август. Ще се запитате защо поляк бие толкова път да практикува хайлайн в България? Няма ли скали и планини някъде по-наблизо? Има, но честно казано, България ми е на сърце. Тук живях като дете, тук следвах, оттук е съпругата ми и повечето ми приятели. Тук навремето срещнах Насето от клуб „Екстрем”, който ме запали по планинарството, пещернячеството и алпинизма. И колкото и далеч да е България, винаги ще предпочитам да дойда и да се заредя с енергия. Тук се чувствам като риба във вода.
И така, най-накрая дългоочакваната ваканция. Приготвих една раничка с джаджи за катерене и два огромни чувала с екипировка за слаклайн (включително бормашина и 60 болта). Павел ще пристигне със самолет след няколко дни. Тръгвам и искам колкото се може по-бързо да ми се махне от очите този плосък и скучен пейзаж. След 18 часа съм на сръбско-българската граница. Огромна опашка от живеещи в западна Европа турци. Нямам нищо против турските гастарбайтери, но на границата направо може да ги намразиш. Добре, че съм симпатичен на българските митничари – минавам без да чакам.
![]() |
Впечатляваща Деветашката пещера |
След възстановяване на силите и срещи с тукашните ми приятели започвам да търся място за нов хайлайн. Изборът ми падна на Деветашката пещера. Феноменално място. С осемте си дупки в тавана с диаметър от 30 до 80 метра и височина от 40 до 60 метра тя е идеално място за моите планове. Но се оказа, че заради популацията от прилепи са забранени всякакви дейности в пещерата и около дупките. Няма как, прилепите също имат право на спокойствие, така че тръгвам към друга огромна пещера – Проходна край с. Карлуково.
![]() |
„Очите на Бога” – Проходна пещера |
След кратък оглед пробивам дупки за новия хайлайн „Швепс”, дълъг 29,5 метра. Времето ми напомня за Полша – вали дъжд и е студено все едно не е май месец. Връщам се в София да посрещна Павел и веднага тръгваме пак за Карлуково, за да премерим сили с „Швепса”. Той е на височина само 46 метра, но огромната зееща дупка на изхода на пещерата усилва пространствените усещания.
![]() |
Хайлайн „Швепс” |
Уцелваме великденските празници и количеството туристи, катерачи, пещерняци и бънджи скачачи е заплашително. Имам чувството, че цяла България ни гледа, а това е едва вторият ми хайлайн и първи за Павел. За съжаление не умея да се изключвам от околната среда и даже летящият наблизо комар ме разсейва. А тук съвсем не мога да се концентрирам, правя три-четири крачки и падам. Поне ще тествам здравината на установката. Трудността се увеличава от дългите осигурителни ленти – всичко трепти по-силно. Не се предавам и най-накрая под аплодисментите на многолюдната публика и виковете на бънджи скачачите след поредния опит минавам по лентата. Какъв кошмар, но и какъв кеф (ето, не мразя турците).
![]() |
Хайлайн „Швепс” |
На следващия ден вече без зрители минаваме отново още няколко пъти лентата и за почивка отиваме да покатерим край Враца. Спим в с. Згориград и катерим местните класици. За съжаление сладката идилия е прекратена от тотално влошаването на времето. В търсене на суха и топла скала тръгваме на юг към Пловдив. На скалите край Бряновщица разпъваме хайлайн „Сатурн 10” и до отегчение ходим по него. А само до преди няколко месеца не можех даже да се изправя.
![]() |
Сянката на Павел „Сатурн 10” |
На следващия ден – почивка, т.е. катерене. Избирам тур, който съм катерил преди 23 години. Категорията му е само VI+, така че взимам няколко примки и тръгвам. Френдовете и клемите остават долу. Първо въже, второ… и fuck! Някой катерил ли е тук през последните 20 години? Много нарядко и ръждясали клинове, а и почва да вали. Да се върна ли? Хм, няма да се излагам пред „сина ми” на толкова лесен тур. Продължавам. Стигам до установката, но все едно я няма. Два ръждясали и едвам крепящи се в хоризонтална цепка клина, помнещи времето на първите покорители. Не бих имал смелост даже леко да ги натоваря, да не говорим за пускане на рапел. Изтеглям Павел и със свито сърце продължавам. От небето вече не вали, а се лее вода. Само косата под каската ми е суха, а на краката си имам не еспадрили, а пълни с вода галоши. Виртуална осигуровка, мокра скала, аз не катеря, а пълзя, само и само да не литна. Ако падна, ще повлека партньора си – какъв кошмар. Най-накрая излизам. Уф! Обещавам си, че вече винаги ще взимам със себе си поне един набор от клеми независимо от трудността на тура.
![]() |
Красива „Бастет” |
Появявам се пак в България в края на юли. Семейна ваканция на море в Синеморец. Докато жена ми и дъщеря ми се пекат на плажа, аз подготвям два нови морски хайлайна – „Хоризонт” (18 м) и „Бастет” (31 м). Заради жегата, водата и страшно ронливата скала се оказа, че „Бастет” е доста труден за осигуряване. Той не е много висок, но много красив – като египетската богиня Бастет, с чието име е свързана една невероятна история за некропола край вр. Градище в Странджа планина.
![]() |
Морски хайлайн „Хоризонт” |
Отново съм в планината. В очакване на пристигането на Павел осигурявам и минавам нови три хайлайна край с. Мостово в Родопите – „Скилас” (25 м), „Береника” (27 м) и „Вологез” (40 м) и един край с. Храбрино – „Калето” (27 м). В пещера „Проходна” край с. Карлуково набивам болтове за хайлайна „Екзистенциално зомби” (56 м).
![]() |
Първото минаване „Вологес” |
Разбира се подготовката на всеки един ми отнема по няколко дни. Първо трябва да се намери мястото, да се занесе екипировката, да се пробият дупките и най-накрая да се опъне лентата. Когато екипът е голям или до мястото може да се стигне с автомобил, е лесно, но когато си сам и ти помагат само две крехки жени, вече е доста по-трудно. Само за справка – екипировката ми за хайлайн тежи 50 кг.
![]() |
Пробиване на дупки |
Най-накрая пристига и Павел. Този път с автобус. Въпреки 30-часовото пътуване още същата вечер опъваме 84-метров лонглайн, а на следващата сутрин и един 113-метров парка зад хотел Хилтън в София. И двата ги минава онсайт (преминаване на лента от първия опит). Направо зомби. Ех, тази пуста младост. След това колкото се може по-бързо отиваме в Карлуково. Там заедно осигуряваме нов хайлайн – „Бате Мечо” (40 м), който Павел минава без проблем, и се пробваме безуспешно на „Екзистенциално зомби” (56 м).
![]() |
Павел почива :) на хайлайн „Бате Мечо” |
Малка почивка в с. Гела на фестивала на гайдарите и оглед на скалите край яз. Ивайловград. Приземяваме се в района на Белинташ – тракийско светилище, заради което през 15 г. пр.Хр. под предводителството на жреца Вологез е избухнало въстание на бесите против Римската империя. Казват, че това място е кратер на вулкан, а баба Ванга казала, че в района има зазидана колесница на Александър Македонски (образовам се покрай хайлайна). След няколко часа ходене стигаме вр. Хайдушки камък и опъваме лентата на „Вологез” (40 м), който Павел естествено минава онсайт. След това търсим място за нещо ново и така създаваме труднодостъпния хайлайн „Евридика” (34 м). За да се стигне до едната осигуровка, трябва да се пусне рапел, а за да се стигне до другата – да се изкатери тясна камина. Няма как да се прехвърли лента отстрани и трябва да се стреля с лък или да се хвърли алпийски чук сас завързано за него въже.
![]() |
Суровата красота на Хайдушки камък, гледка от към Караджов камък |
![]() |
Димитринино кале край Пловдив |
Тук има останки от римска крепост. Опъваме лентата и минаваме хайлайна „Калето”, а през следващите няколко дни подготвяме два нови хайлайна. „Коварният” (38,4 м), който Павел пак минава онсайт, и „Гангрена” (54 м). Междувременно ме заболява зъб и затова пробвам „Гангрена” без особен ентусиазъм. Повече ми се иска да рева от болка, отколкото да ходя по лента. Още малко и ще се хвърля в пропастта. Павел почти минава слака, но болката става непоносима и бързо слизаме към Пловдив. Диагноза – гангрена. С няколко посещения на зъболекар и с яка болка в главата приключва моето хайлайн приключение в България. За довиждане опъваме и минаваме 124-метрова лента зад хотел Хилтън. Прибираме се в Полша, но плановете за догодина са много. Да минем това, което не успяхме, да осигурим няколко нови места, които видяхме, и да намерим нещо съвсем ново, по възможност сред също толкова красива природа. Да покатерим малко и да получим колкото се може по-голямо удоволствие от пребиваването си в планината.